Ακόμα πιο κοντά στην παραμονή ο ΒΑΟΛ

Δημοσιεύτηκε στις 13/03/2018

Τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε την Κυριακή ο ΒΑΟΛ στο Κλειστό Γυμναστήριο της Χίου. Ο ΒΑΟΛ με την συμπαράσταση του κόσμου επιβλήθηκε άνετα της Νίκης Αμαρουσίου με τελικό σκορ 78-58 καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα όπου ο ΒΑΟΛ είχε ηττηθεί με 11 πόντους. Με τη νίκη αυτή ο ΒΑΟΛ έφτασε τις 9 και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις με μία ακόμα νίκη στις εναπομείναντες αγωνιστικές θα εξασφαλίσει την παραμονή στην Γ' Εθνική Κατηγορία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα ο ΒΑΟΛ ξεκίνησε νωχελικά στον αγώνα και βρέθηκε πίσω με 8 ποντούς στην πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ σοβαρεύτηκε και ανέβασε στροφές κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 10 πόντους (39-29). Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΒΑΟΛ συνέχισε το ίδιο δυνατά και ανέβασε την διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους παίρνοντας τελικά μία εύκολη νίκη με τελικό σκορ 78-58.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης): Χριστοβασίλης, Σαμιώτης 16(1), Ανδρουλάκης 17(3), Σουλίκας 5, Βούτας, Αγγελίδης 6, Καραφαντής 3(1), Τσουρής 12, Αγγελής, Τροβάς 15(4), Μπουμπάρης 4, Κωνσταντινάκος.

ΝΙΚΗ Αμαρουσίου (Χρυσόγελλος - Αναστασίου): Ι. Τσέκενης, Δανάς 6(2), Μιχαλάκης, Σταμάτης 11, Κοντογιάννης 8, Κυπριτζόγλου 16(1), Ντέντα 3, Κουκάκης 12, Α. Τσέκενης, Κανύχης, Σκούταρης 2.