Νίκες για Αιγέα και ΦΟΒ στις Γυναίκες

Δημοσιεύτηκε στις 13/03/2018

Με νίκες προχώρησαν Αιγέας και ΦΟΒ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Γυναικών την προηγούμενη εβδομάδα. Συγκεκριμένα ο Αιγέας επιβλήθηκε της ομάδας του ΒΑΟΛ με σκορ 42-32 σε έναν αγώνα που ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Αιγέας δεν ήταν καλός και έχασε πολλά εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ απέναντι στην νεανική και αξιόμαχη ομάδα του ΒΑΟΛ. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε 24-22 υπέρ του Αιγέα. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αιγέας πήρε μία μικρή διαφορά 4 πόντων (31-27). Στην τέταρτη περίοδο ο Αιγέας ανέβασε στροφές, αντιμετώπισε καλύτερα επιθετικά την άμυνα ζώνης του ΒΑΟΛ και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα παραμένοντας αήττητος.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής): Φιλιππάκη 3, Άγκο 15(1), Καρατζάνου 9(3), Γιαννιώδη, Κρουσουλούδη,  Καρούση 9, Φεντίσιν, Κάβουρα, Γιασεμή 6(2), Καλιγέρη, Τριανταφυλλάκη.
ΒΑΟΛ (Σαμιώτης): Σαλιάρη, Μονογιούδη 6(1), Αναστασάκη 2, Σουλίκα 4, Βούλγαρη 4, Γρηγοριάδου 7(1), Φόρου 3(1), Χαρίτου – Φραγκάκη, Χριστοβασίλη, Συρρή 6(1), Νεαμονίτη, Μαυριάνου.

Στα Καμπόχωρα ο ΦΟΒ έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του Ολυμπιακού Αρμολίων. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΦΟΒ δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με αποτέλεσμα αυτό να κλείσει υπέρ του 26-29. Στην επανάληψη όμως ο ΦΟΒ ανέβασε στροφές και χάρη σε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 37-48.

Αρμόλια(Ανδρουλάκης): Δάφνου 5, Ξύδα Δ 12, Ξύδα Σ, Μπάκουλη 4, Μιχαλιού, Δημητούλη, Ατσαβέ 7(2), Κασαμπά 2, Παπανελοπούλου 5, Τσουρή 2
ΦΟΒ (Αμέντας): Λιβανού 3,Φαφαλιού, Κατσάλα 4, Πύρρου 11,Καραμανή Α, Οικονόμου 10(1),Δάνδουλα 2, Μαργαρίτη 6, Μπατή 8,Καραμανή Σ, Κατσανεβάκη 4, Μαθιούδη